Otázky a odpovědi

1. Kotel na štěpku je náročný na provoz, musí se čistit atd.

Ano, je náročnější něž kotel na zemní plyn, ale WAVE je plně automatický se speciálně vyvinutým systémem čištění, čistit ho stačí jednou za topnou sezónu.

2. Co když nebude štěpka?

Momentálně je štěpky velký přebytek, což se v budoucnu samozřejmě změnit může. Dřevo bude ale potřeba vždycky, takže se bude vždycky i těžit, což znamená, že bude i štěpka. V případě zájmu vám můžeme zajistit i smluvní dodávku paliva od našeho partnera jednoho z největších dodavatelů štěpky v ČR. Biomasa se dá i cíleně pěstovat, což se o plynu a topném oleji říct nedá.

3. Zabere to hodně místa

Ano, pokud přecházíte na tuhá paliva, zejména štěpku, určitý prostor ve své firmě tomu budete muset obětovat. Naše technologie je však umístěna v kontejneru (1 kontejner pro kotelnu, 1 pro palivo), takže se zbavíte např. kotelny v objektu, což vám naopak prostor uvolní. Musí být samozřejmě místo na zásobu štěpky.

4. Mám rodinný dům, vyplatí se mi vytápění štěpkou?

Bohužel, ani pro velký rodinný dům není toto palivo příliš vhodné. Nejmenší nabízený tepelný výkon je 50 kW, rodinný dům by potřeboval maximálně polovinu. Technologie WAVE je určená spíš pro průmyslové podniky.

5. Pro jak velké výkony lze WAVE dodat?

WAVE je modulární systém, lze ho efektivně aplikovat od 50 kW do 500 kW tepelného výkonu.

6. Štěpka produkuje popílek a znečištění vůbec

WAVE splňuje nejpřísnější emisní limity, které vyžaduje Ekodesign (odkaz na certifikát). V praxi poznáte, že je WAVE v provozu jen podle tetelícího se teplého vzduchu nad komínem. Navíc neprodukujete žádný CO2. A výrobou elektřiny dokonce svou uhlíkovou stopu zmenšujete!

7. Kotel na štěpku bude hlučný

Oproti kotli na zemní plyn, nebo kapalná paliva produkuje WAVE o trochu více zvuků (doprava paliva). Jedna z našich prvních instalací byla uprostřed obytné zóny a nikoho nerušila, plníme veškeré hlukové normy.

8. Kotel na štěpku je složitý, spíš se porouchá

Ano, je rozhodně složitější než kotel na plyn, nebo kapalná paliva. WAVE je ale řešen velmi robustně, důležité systémy jsou dokonce zálohovány. Náš vzdálený 24/7 dohled zjistí problém dřív, než se projeví navenek a naši technici jsou připraveni vyrazit. Technologii jsme sami vyvinuli, takže dobře víme, co dělat. A co váš kotel?

9. Kotel na štěpku se špatně reguluje

Kotel na plyn se reguluje snáze, ale WAVE je vybaven tak, aby dokázal poskytnout výkon od 0 do 100 %.

10. Kotel na štěpku je mnohem dražší

Ano, toto řešení je skutečně investičně mnohem náročnější. Ale o to více ušetříte. Podívejte se na náš typový výpočet. Rozdíl se vám vrátí do několika let a potom už jen šetříte.

11. Kotel na štěpku má kratší životnost

Záleží na tom, jak se o kotel staráte. My počítáme, že WAVE vydrží minimálně 15 let a za tu doby vyděláte oproti kotli na plyn nebo kapalná paliva mnohem víc, než kolik vás stál, takže si můžete koupit nový. To se vám s novým kotlem na plyn rozhodně nepodaří.

12. Instalace kotle na štěpku je strašně složitá a dlouhá

Nikoli kotle WAVE. Je řešen jako dva kontejnery. V ideálním případě ho jsme schopní instalovat během několika dní.

13. Dá se kotel WAVE propojit se stávajícím vytápěním a systémem řízení?

Jelikož jsme WAVE vyvinuli a i ho vyrábíme, víme naprosto přesně, jak funguje. A můžeme vám nabídnout celou řadu řešení, jak WAVE připojit na stávající systémy tak, aby vše fungovalo stejně, nebo lépe než dnes.